وجود 17 گسل نیمه فعال در استان کرمان /همه این گسل ها خطرناک نیستند

کرمان - ایرنا - برخی از استادان دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته کرمان در حوزه گسل ها اقدام به کارهای پژوهشی کرده اند ، براین باورند که از 17گسل نیمه فعالی که در این استان وجود دارد ، همه این گسل ها خطرناک نیستند .

* 17گسل نیمه فعال در استان کرمان وجود دارد
به گزارش ایرنا ، استاد دانشگاه تحصیلات تکمیلی و فناوری پیشرفته کرمان گفت: تمامی گسل های ایران فعال هستند و 17 گسل نیمه فعال در استان کرمان وجود دارد.
عباس سیوندی عصر یکشنبه در سمینار بررسی علمی پدیده زلزله افزود: زلزله کرمانشاه هیچ ربطی به زلزله های اخیر رخ داده در شمال استان کرمان ندارد.
وی تصریح کرد: بزرگترین زلزله ثبت شده در دنیا 9.5 ریشتر است و زمین توانایی تولید زلزله ای بالاتر از این حد را ندارد.
این کارشناس زلزله تاکید کرد: ماهیت امواج انفجار و زلزله کاملا متفاوت است و زلزله نمی تواند ناشی از انفجار باشد.
وی افزود: انرژی زلزله هایی مانند کرمان و کرمانشاه معادل انفجار چندین بمب هسته ای است.
سیوندی با بیان اینکه زلزله ها به سه نوع سطحی، متوسط و عمیق تقسیم می شوند تصریح کرد: بیشترین خرابی مربوط به زلزله های سطحی است، زیرا انرژی سریع به سطح زمین منتقل می شود.
* همه گسل های استان کرمان فعال و خطرناک نیستند
استادیار دانشگاه تحصیلات تکمیلی نیز در این سمینار گفت: کشور ایران یکی از مناطق بزرگ زلزله خیز دنیا است و گسل های زیادی در استان کرمان وجود دارد اما همه گسل های کرمان فعال و خطرناک نیستند.
محمد رضا سپهوند افزود: بزرگترین زلزله یکصد سال اخیر در 6 مرداد سال 60 در منطقه سیرچ استان کرمان به قدرت 7.3 ریشتر ثبت شده است.
وی با اشاره به وقوع زلزله 6.2 ریشتری در هجدک کرمان گفت: قدرت این زلزله معادل انفجار 6 هزار و 89 تن انرژی تولید کرده است.
استاد دانشگاه تحصیلات تکمیلی تاکید کرد: هنوز عامل قطعی فعال شدن گسل ها در این منطقه مشخص نشده است و باید بررسی های بیشتر انجام شود.
وی تصریح کرد: خوشبختانه مطالعات انجام شده نشان می دهد که احتمال وقوع زلزله ای بیشتر از 5.3 در گسل کوهبنان متصور نیست.
سپهوند با اشاره به اینکه شهر کرمان بر روی گسل های متعددی بنا شده است تاکید کرد: اثرات زلزله احتمالی بر بناها و سازه در مناطق مختلف شهر متفاوت است و بستگی به نوع خاک و نحوه ساخت دارد.
وی تصریح کرد: پیش بینی زلزله به طور دقیق امکان پذیر نیست و باید سازه ها و منازل استحکام و ایمنی داشته باشند.
این سمینار با حضور جمعی از اساتید و دانشجویان در سالن همایش های دانشگاه تحصیلات تکمیلی و فناوری پیشرفته ماهان برگزار شد.
دهم آذر زلزله ای با بزرگی 6.1 ریشتر هجدک در شهرستان راور را لرزاند این زمین لرزه چهار پس لرزه بالای 6 ریشتر داشته است.
همچنین زمین لرزه 5.2 ریشتری کوهبنان ساعت 20 و 34 دقیقه شامگاه پنجشنبه رخ داد.
خبرنگار:داود رجبی بهجت** انتشار : بهنام احمدی *
7437/ 5054

[ منبع این مطلب سایت خبرگزاری ایرنا، اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی مطلب روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «وجود 17 گسل نیمه فعال در استان کرمان /همه این گسل ها خطرناک نیستند» اینجا کلیک کنید. توضیحات:
مطلب فوق در سایت خبرگزاری ایرنا، اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.