روسیه: اتکا به راه حل نظامی مساله یمن اشتباه است/تاکید بر آغاز مذاکرات

مسکو - ایرنا - روسیه اتکا به راه حل نظامی برای حل مساله یمن را که از سوی ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی بر این کشور تحمیل می شود اشتباه خواند و بر ضرورت آغاز مذاکرات برای حل و فصل سیاسی مسائل این کشور تاکید کرد.

به گزارش ایرنا، 'ماریا زاخارووا' سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در گفت وگو با خبرنگاران با بیان اینکه اوضاع یمن همچنان بسیار متشنج است، اظهار داشت: غیرنظامیان همچنان قربانی حملات نظامی می شوند. براساس اطلاعات سازمان ملل در 10 روز اخیر حملات هوایی ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی به مناطق تحت کنترل انصارالله در عنا، سعدا، حدیده و تایز 115 غیرنظامی کشته و بیش از 80 نفر دیگر مجروح شدند.
وی افزود: حوثی ها نیز در پاسخ به این حملات روز 19 ماه دسامبر (28 آذر) یک فروند موشک بالستیکی به سوی ریاض پرتاب و اعلام کردند که به این اقدامات خود که هدف آن خاک عربستان سعودی است ادامه می دهند. این اقدامات موجب گسترش دامنه مناقشه و توسعه ابعاد آن تا سطح منطقه ای می شود.
رژیم سعودی و چند کشور عربی عضو ائتلاف وابسته برخوردار از حمایت آمریکا، غرب و سکوت حمایت آمیز سازمان ملل از فروردین سال 94 برای بازگشت عبدربه منصور هادی رئیس جمهوری مستعفی یمن به قدرت، مردم این کشور را زیر شدیدترین بمباران ها قرار داده اند که افزون بر ویرانی این کشور، بیش از 10 هزار قربانی برجای گذاشته است.
سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: مسکو از ادامه رویارویی های مسلحانه در یمن به شدت نگران است. با تاسف تاکید می کنیم که تکیه بر نیروی نظامی در حل این مساله فقط منجر به تشدید مشکلات مردم یمن می شود و کشانده شدن اقدامات نظامی به کشورهای همسایه آن خواهد شد.
وی ادامه داد: اطمینان داریم مذاکرات فراگیر تنها راه عاقلانه حل و فصل اختلافات بین طرف های درگیر است. شرکت کنندگان در این مناقشه هر قدر سریعتر این واقعیت را درک کنند برای مردم یمن و منطقه بهتر خواهد بود.
یمن در حدود سه سال اخیر شاهد مناقشه مسلحانه و جنگ داخلی بوده که با فرار «عبدربه منصور هادی» رییس جمهوری مستعفی این کشور تشدید و به زد و خوردهای خونین تبدیل شده است.
در این شرایط عربستان سعودی با ائتلاف 9 کشور عربی منطقه به جز عمان و با همراهی آمریکا با سوء استفاده از وضعیت متشنج یمن از ششم فروردین سال جاری حملات گسترده ای را علیه این کشور آغاز کرد تا «عبدربه منصور هادی» رییس جمهوری مستعفی و فراری این کشور را به حاکمیت بازگرداند و از قدرت گرفتن انقلابیون یمنی که امنیت شهرهای این کشور را تأمین می کنند، جلوگیری کند.
براثر این حملات، تاکنون هزاران یمنی از جمله زنان وکودکان کشته و یا زخمی شده و ده ها هزار نفر نیز آواره و 80 درصد تأسیسات زیربنایی، خدماتی و درمانی این کشور ویران شده است.
شبک **اروپام*391**1392**انتشار: ابوالفضل بابایی

[ منبع این مطلب سایت خبرگزاری ایرنا، بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی مطلب روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «روسیه: اتکا به راه حل نظامی مساله یمن اشتباه است/تاکید بر آغاز مذاکرات» اینجا کلیک کنید. توضیحات:
مطلب فوق در سایت خبرگزاری ایرنا، بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.