ترامپ، معاون مدیر اف بی آی را به فساد در پرونده تحقیقات از کلینتون متهم کرد

تهران - ایرنا - دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز یکشنبه در توییتی «اندرو مک کابی» معاون مدیر اداره پلیس فدرال ایالات متحده (اف بی آی) را به فساد در پرونده تحقیقات از هیلاری کلینتون رقیب دمکرات خود در انتخابات ریاست جمهوری کشورش متهم کرد.

به گزارش ایرنا، مک کابی به دلیل قرار گرفتن در معرض اتهام جانبداری علیه دونالد ترامپ، تصمیم دارد در ماه های پیش رو از این نهاد خداحافظی و اعلام بازنشستگی کند.
ترامپ در انتقاد از مک کابی به دلیل دریافت 700 هزار دلار وجوهات مالی برای کمپین همسرش از سوی نزدیکان هیلاری کلینتون، توئیت کرد: اندرو مک کابی علاوه بر همسرش همه این پول را از دست نشانده کلینتون می گیرد. وی از حساب ایمیل رسمی اف بی آی خود برای تبلیغ ستاد انتخاباتی کلینتون استفاده می کرد. شما قطعا نمی توانید این کار را انجام دهید. اینها کسانی بودند که در مورد هیلاری کلینتون تحقیق می کردند.
مک کابی در هفته گذشته به کنگره احضار شد تا پشت درهای بسته به پرسش نمایندگان دو کمیته مجزا در قالب پرونده جدید تحقیقات اف بی آی و پرونده تحقیقاتی سال 2016 این سازمان در مورد مساله ایمیل های هیلاری کلینتون پاسخ دهد. نقش مک کابی به عنوان فرد ناظر بر تحقیقات در مورد این ایمیل ها، زیر ذره بین قرار گرفته است.
مک کابی ماه می گذشته (اردیبهشت ماه) در پی اخراج «جیمز کومی» مدیر وقت اف بی آی، به عنوان قائم مقام این نهاد برگزیده شد. کومی نظارت بر تحقیقات اف بی آی در مورد مداخله روسیه در انتخابات ریاست جمهوری 2016 آمریکا را برعهده داشت.
مک کابی قصد دارد ظرف 90 روز آینده اعلام بازنشستگی کند. ترامپ و متحدان جمهوریخواه وی به وضوح گفته اند که خواستار خروج مک کابی از اف بی آی هستند. اما مک کابی یک کارمند دولتی است که نمی توان وی را بدون وجود مدرکی موثقی دال بر تخلفش اخراج کرد.
مک کابی جزو افرادی بود که ترامپ از آنها در مورد احراز پست مدیریت اف بی آی پس از اخراج جیمز کومی مصاحبه کرد. وی همچنین در زمان های مختلف در معرض خشم و غضب ترامپ قرار گرفته است.
مقام های اف بی آی از اظهارنظر در مورد گزارش هایی درخصوص اعلام بازنشستگی مک کابی خودداری کرده اند. جمهوریخواهان مدعی اند که تعصبی ضد ترامپ در مناصب مختلف این سازمان جریان دارد. جمهوریخواهان در استدلال این ادعا به کمک های مالی به همسر مک کابی و رد و بدل شدن صدها پیام بین «پیتر استرزوک» مقام اف بی آی و «لیزا پیج» وکیل مدافع این نهاد استناد می کنند. استرزوک و پیج از الفاظی چون احمق و فرد چندش آور علیه ترامپ استفاده کرده اند.
استرزوک از تیم تحقیقات «رابرت مولر» بازپرس ویژه پرونده تحقیقات در مورد مداخله روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، پس از انتشار اخبار مربوط به رد و بدل شدن این پیام ها، کنار گذاشته شد.
دمکرات های آمریکا، جمهوریخواهان را به اتخاذ تاکتیک های انحرافی متهم می کنند و می گویند که انتقادهای جمهوریخواهان ممکن است به ترامپ در برداشتن گام هایی برای اخراج مولر، دل و جرات دهد. ترامپ هفته گذشته گفت که تصمیمی برای اخراج مولر ندارد.
رئیس جمهوری آمریکا روز یکشنبه در توئیت دیگری رسانه ها را به باد انتقاد گرفت و نوشت: اخبار جعلی از اشاره به میزان عظمت و قدرت پایگاه ما خودداری می کنند. آنها نظرسنجی های جعلی را درست مثل گزارش اخبار دروغین، رو می کنند. به رغم گزارش های صرفا منفی، ما خوب عمل می کنیم، هیچ کس قصد ضربه زدن به ما را ندارد. عظمت را به آمریکا بازگردانیم.
اروپام**9109**3404**مترجم: نیره مجیدی راد**انتشار: محسن اسماعیلی

[ منبع این مطلب سایت خبرگزاری ایرنا، بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی مطلب روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ترامپ، معاون مدیر اف بی آی را به فساد در پرونده تحقیقات از کلینتون متهم کرد» اینجا کلیک کنید. توضیحات:
مطلب فوق در سایت خبرگزاری ایرنا، بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.