آمار تلفات توفان گرمسیری فیلیپین ؛ 200 کشته و 160 نفر مفقود

کوالالامپور- ایرنا- مردم فیلیپین که در روزهای پایانی سال جاری به طور پیاپی با توفان های مهیب زیادی مقابله کرده اند از روز گذشته شاهد توفان گسترده گرمسیری دیگری بوده اندکه تاکنون بیش از 200 کشته و 160 نفر مفقود به جای گذاشته است.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، مقام های مقابله با بلایای طبیعی و نیروهای امدادی فیلیپین اعلام کردند که رانش زمین، سیل و توفان به شهرهای زیادی در جنوب این کشور آسیب زده است .
به گزارش فیل استار تاکنون بیش از 70 هزار نفر از مردم منطقه میندانائو مجبور به ترک خانه های خود شدند. در این منطقه جزیره ای که به شدت تحت تاثیر طوفان قرار دارد، وضعیت اضطراری اعلام شده است.
طبق گزارش رسمی دولت فیلیپین بیشتر مرگ و میر ناشی از توفان گرمسیری تاکنون متعلق به استان های 'لانائو دلنورته' و 'لانائو دلسو' در شبه جزیره زامبوآنگ بوده است.
نخستین نشانه های وقوع توفان در بخش جنوبی فیلیپین از دو روز پیش و پس از غرق شدن یک قایق حامل 250 سرنشین اعلام شد.
توفان استوایی 'تمبین' که در فیلیپین به آن 'وینتا' گفته می شود از روز گذشته بخش های جنوبی فیلیپین را در نوردیده است.
به گفته مقام های محلی دستکم 75 نفر از افرادمحلی در دو روز گذشته در زیر گل ولای مدفون شدند.
فیلیپین که در کمربند کشورهای حادثه خیز اقیانوس آرام قرار داردو سالانه مورد هجوم بیش از 20 توفان قرار می گیرد، که این توفان ها علاوه بر تلفات جانی گسترده، خسارات زیادی نیز بر بخش های مختلف این کشور وارد می سازند.
هفته گذشته وقوع توفان 'کای-تاک' در مرکز فیلیپین باعث کشته شدن دستکم 46 نفر و همچنین ناپدید شدن دهها نفر دیگر شد.
در یکی از پرتلفات ترین حوادث طبیعی سالهای اخیر فیلیپین، در سال 2013 توفان 'هایان' باعث مرگ هشت هزار نفر و همچنین آوارگی 200 هزار نفر دیگر در این کشور شد.
علاوه براین مانیل پایتخت فیلیپین نیز شاهد آتش سوزی گسترده ای دریک مرکز تجاری خرید پرتردد بود که این حادثه نیز 37 کشته به جای گذاشت که اکثر آنها کارکنان این ساختمان بودند.
آساق **1599** انتشار: مریم شفیعی

[ منبع این مطلب سایت خبرگزاری ایرنا، بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی مطلب روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آمار تلفات توفان گرمسیری فیلیپین ؛ 200 کشته و 160 نفر مفقود» اینجا کلیک کنید. توضیحات:
مطلب فوق در سایت خبرگزاری ایرنا، بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.