تلویزیون «استودیو ب» بلگراد: صربستان تحت فشار قدرت های غربی قرار دارد

بلگراد - ایرنا - شبکه تلویزیونی «استودیو ب» بلگراد در گزارشی از یک میزگرد نوشت: فشارهای سیاسی قدرت های غربی بر صربستان و صرب ها در سال 2018، به خصوص برای حل و فصل مساله کوزوو ادامه خواهد داشت.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از شبکه تلویزیونی «استودیو ب» بلگراد، شرکت کنندگان در میزگردی که توسط انجمن طرفداران صرب ها در بلگراد برگزار شد، گفتند: ملت صرب در دیگر مسائل و پرونده های باز مانند جمهوری صربسکا و صرب ها در دیگر بخش های منطقه نیز با فشارهای سیاسی غرب، مواجه خواهد بود.
'جواد گالیاشویچ' کارشناس صرب در امور امنیتی در این میزگرد گفت که معتقد است کوزوو هرگز به کشوری واقعی تبدیل نمی شود، زیرا دارای مسائل امنیتی پیچیده ای است و تبدیل شدن آن به کشور، به معنای ایجاد پایگاه تروریستی قوی با نهادهای سازمان یافته می باشد که نه صربستان و نه جهان نباید چنین اجازه ای را بدهند.
وی همچنین در خصوص اظهارات اخیر دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در باره قدس گفت: تصمیم ترامپ مبنی بر شناسایی بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل، واقعا از ریاکاری های آمریکاست.
'دراگومیر آنجلکوویچ' تحلیلگر سیاسی صرب نیز در این میز گرد گفت: صربستان تحت فشارهای سیاسی قوی غرب برای حل و فصل مساله کوزوو قرار دارد، اما هدف ما بایستی رفع مسایل مربوط به مسائل ملی صرب ها باشد. غیر قابل قبول است که شرایط را برای رفع مسائلی فراهم کنیم و در مقابل سودی عاید ما نشود، به ویژه اگر در جهان آمادگی و تمایلی برای حل مساله صربستان وجود نداشته باشد.
شرکت کنندگان در این میز گرد معتقد بودند که صربستان نباید به راه حلی پایدار برای کوزوو تن در دهد و راه حل اصلی مساله کوزو، باید یکی از ستون های راهبردی ملی برای کوزوو یعنی اقداماتی که واقع بینانه، قابل دستیابی و اجرا باشد.
پارلمان کوزوو در فوریه 2008 (بهمن ماه 1386) به طور یک جانبه استقلال این بخش را از صربستان اعلام کرد. بلگراد با این ادعا که کوزوو، استان جنوبی صربستان است، استقلال آن را قبول ندارد و خواهان باطل کردن سند استقلال کوزوو از راه های صلح آمیز شده است. مقامات بلندپایه صربستان بارها تأکید کرده اند که حکومت بلگراد هرگز استقلال کوزوو را به رسمیت نمی شناسد و دولت صربستان همیشه در کنار صرب های کوزوو قرار دارد.
کوزوو از ژوئن 1999 (خرداد ماه 1378) تحت قیمومیت هیات غیرنظامی سازمان ملل متحد قرار دارد و نیروهای پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) نیز با عنوان نیروهای صلحبان (کِیفور)، مسئولیت تأمین امنیت آن را به عهده دارند. عملیات نیروهای حافظ صلح ناتو در کووزو در اواخر دهه 90 میلادی به دنبال جنگی که باعث جدایی این سرزمین از یوگسلاوی سابق گردید، آغاز شد که با مشارکت حدود چهار هزار و 300 نیرو از حدود 30 کشور و به منظور کمک به حفظ امنیت کوزوو شکل گرفت.
اروپام**436**1486**انتشاردهنده: محسن شریفی**

[ منبع این مطلب سایت خبرگزاری ایرنا، بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی مطلب روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تلویزیون «استودیو ب» بلگراد: صربستان تحت فشار قدرت های غربی قرار دارد» اینجا کلیک کنید. توضیحات:
مطلب فوق در سایت خبرگزاری ایرنا، بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.