تلاش محمد بن سلمان برای قانع کردن محمود عباس برای قبول طرح صلح آمریکا

تهران- ایرنا- پایگاه خبری - تحلیلی میدل ایست آی انگلیس در گزارشی نوشت «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان طی دیدار اخیر خود با 'محمود عباس' رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در «ریاض» از وی خواسته تا با هم‌ پیمانان عربستان در لبنان ائتلاف تشکیل داده و از حزب‌ الله و مقاومت دوری و از «طرح صلح» تحت نظارت آمریکا موسوم به 'معامله بزرگ قرن' حمایت کند.

به گزارش ایرنا؛ میدل ایست آی افشا کرد که ولیعهد عربستان که پیش تر محمود عباس را با کنارگذاشتن او و جایگزینی محمد دحلان از جنبش فتح تهدید کرده بود اینبار از دیپلماسی نرم استفاده کرده تا عباس برای پذیرش طرح صلح دولت آمریکا قانع کند.
این پایگاه می افزاید: دیدار محمود عباس از ریاض اینبار متفاوت از قبل بوده و محمد بن سلمان با دیپلماسی سعی کرده او را برای پذیرش 'معامله بزرگ قرن' قانع کند در حالی پیشتر به تهدید و فشار متوسل شده بود.
میدل ایس آی همچنین نوشت: دعوت از محمود عباس به ریاض از سوی ولیعهد سعودی در حالی صورت گرفت که اخیرا نشست سران سازمان همکاری اسلامی در استانبول برگزار شد و برغم اینکه بن سلمان تلاش کرد تا عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر و محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین و عبدالله دوم شاه اردن را قانع کند در این نشست شرکت نکنند و یا نمایندگانی در سطح پایین به آن ارسال کنند تا از ارزش آن بکاهند اما آنها زیر بار فشارها نرفتند و در نشست حاضر شدند و عباس در این نشست اعلام کرد که دیگر آمریکا را به عنوان میانجی مطمئن قبول ندارد.
این پایگاه به نقل از مسئولان فلسطینی مطلع از این دیدار فاش کرد که محمد بن سلمان خطاب به محمود عباس اعلام کرد: آمریکا تنها کشوری است که تاثیر واقعی‌ بر رژیم اسرائیل می‌ گذارد و تنها کشوری است که می‌ تواند در هر گونه روند صلحی بر اسرائیل تاثیر بگذارد و هیچ کشور دیگری نمی‌ تواند این نفوذ را داشته باشد؛ نه اتحادیه اروپا، نه روسیه یا چین.
همچنین بن سلمان از محمود عباس خواست که 'مایک پنس ' معاون رئیس جمهوری آمریکا که قصد داشت از منطقه دیدار کند استقبال به عمل آورد اما تشکیلات خودگردان هفته گذشته از او استقبال نکرد.
یک مسئول فلسطینی نیز به این پایگاه گفته است که عباس عملیات صلحی را که آمریکا دنبال اجرای آن است قاطعانه رد نکرده است بلکه باب این طرح باز است و محمد بن سلمان به وی اعلام کرده که اماده حمایت از عملیات صلح برای تشکیل دو دولت در مرزهای 1967 است که براساس آن قدس شرقی پایتخت دولت فلسطین خواهد بود، است و نسخه اسرائیلی این طرح را نخواهد پذیرفت.
همچنین این منابع گفته اند که رئیس تشکیلات خودگردان از جزئیات 'معامله قرن' آمریکا آگاه است و آن را نسخه ای از پیشنهادات بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی می داند که براساس آن بخش های خودگردانی در برخی از مناطق فلسطین از جمله نوار غزه بدون به رسمیت شناختن قدس بعنوان پایتخت فلسطین تشکیل خواهد شد و در این طرح حق بازگشت آوارگان فلسطینی لغو و مرزها ترسیم نشده و توافق آبی در کارنیست.
منابع فلسطینی اعلام کرده اند که عباس هیچ معامله جزئی و یک جانبه ای را نخواهد پذیرفت و طرحی را می پذیرد که در آن مرزهای فلسطین از مناطق 1967 باشد و معتقد است که طرح های موقتی که ترامپ برای آن تلاش می کند غیر قایل پذیرش است.
به گفته منابع آگاه فلسطینی، او همچنین از عباس خواست تا از فلسطینی ها در لبنان بخواهد با جبهه حامی سعودی متحد شوند و از جبهه طرفدار ایران به رهبری حزب الله فاصله بگیرند.
طبق گزارش میدل ایست آی وی عباس را تهدید کرده که در صورت عدم موفقیت در لبنان محمد دحلان رقیب دیرینه اش را جایگزین او خواهند کرد.
خاورم**9366**3404**مترجم:صغری رحیمی**انتشار: محسن اسماعیلی

[ منبع این مطلب سایت خبرگزاری ایرنا، بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی مطلب روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تلاش محمد بن سلمان برای قانع کردن محمود عباس برای قبول طرح صلح آمریکا» اینجا کلیک کنید. توضیحات:
مطلب فوق در سایت خبرگزاری ایرنا، بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.