اخراج 2 هزار و 766 کارمند دولتی ترکیه قطعی شد

آنکارا- ایرنا- دولت ترکیه با صدور دو بخشنامه جدید که در روزنامه رسمی این کشور نیز انتشار یافت، حکم قطعی اخراج 2 هزار و 766 نفر از کارمندان دولتی را به علت عضویت در گروه گولن و مشارکت در کودتای نافرجام 15 جولای 2016 اعلام کرد.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، ترکیه بعد از کودتای نافرجام 15 جولای 2016 میلادی، 6 دوره متوالی وضعیت فوق العاده سه ماهه در کشور اعلام و برقرار کرده و بر اساس اختیارات ناشی از آن که صدور 'بخشنامه های در حکم قانون' نیز از آن جمله است، افراد بیشماری را از کار اخراج و موسسات زیادی را تعطیل کرده است.
بر اساس دستورالعمل یا بخشنامه اخیر در حکم قانون که برابر قانون اساسی ترکیه در زمان وضعیت فوق العاده صادر شده و به اجرا درآمده است، 115 نفر از کارکنان دولت نیز که از کار خود برکنار شده بودند، به سر کار خود بازمی گردند.
بر اساس این بخشنامه، 341 کارمند سازمان امور دینی کشور اخراج شده و 18 نفر نیز به سر کار خود بازمی گردند و 17 نهاد از جمله هفت انجمن و هفت بنیاد نیز تعطیل می‌شود.
بر اساس این بخشنامه، معاونت وزارت صنایع دفاعی ترکیه زیر نظر نهاد ریاست جمهوری کشور قرار می‌گیرد و کارکنان و مدیران این وزارتخانه با تصویب رئیس جمهوری منصوب می شوند و رییس جمهوری می تواند این اختیارات را به رییس آن واگذار کند.
مقامات دولت ترکیه، تعداد افراد مرتبط با گروه فتح الله گولن نزدیک 170 هزار نفر اعلام و بیان کرده اند که این افراد به صورت مستقیم و غیرمستقیم در کودتای 15 جولای سال گذشته ترکیه نقش داشتند.
ترکیه مدعی است که فتح الله گولن با تشکیل گروهی موسوم به گولن(فتو) و با رخنه در تشکیلات قضایی، نظامی، آموزشی و ارکان دولتی، کودتای 15 جولای(25 تیرماه سال 1395) را سازماندهی کرده است.
در کودتای 15 جولای سال 2016 (25 تیرماه 1395) ترکیه 249 نفر کشته و 2 هزار و 193 نفر نیز زخمی شدند.
محاکمه عوامل کودتای نافرجام 15 جولای ترکیه در مراجع قضایی ترکیه جریان دارد و در آن فتح الله گولن به عنوان متهم ردیف اول معرفی شده است.
خاورم/1905**انتشار دهنده: حسن فاخری

[ منبع این مطلب سایت خبرگزاری ایرنا، بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی مطلب روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اخراج 2 هزار و 766 کارمند دولتی ترکیه قطعی شد» اینجا کلیک کنید. توضیحات:
مطلب فوق در سایت خبرگزاری ایرنا، بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.