خودداری عربستان از صدور روادید برای شطرنج بازان رژیم صهیونیستی

تهران - ایرنا - خبرگزاری رویترز روز یکشنبه به نقل از فدارسیون جهانی شطرنج در آتن گزارش داد که دولت عربستان به عنوان میزبان مسابقات شطرنج سرعتی جهان از صدور روادید برای 7 شطرنج باز رژیم صهیونیستی برای شرکت در این مسابقات خودداری کرد.

اسرائیل جلفر معاون فدارسیون جهانی شطرنج (اف آی دی ایی) امروز با ارسال ایمیلی به رویترز، ضمن اعلام این خبر گفت که از 7 بازیکنی که از کنسولگری عربستان در آتن برای شرکت در این مسابقات در خواست روادید کردند، هیچ یک موفق به دریافت روادید نشده و لذا از شرکت در این مسابقات محروم شدند.
وی در این خصوص گفت: اگرچه ریاض و تل آویو رابطه رسمی سیاسی با هم ندارند، اما برای نخستین بار است که یک کشور حاشیه خلیج فارس از پذیرش شهروندان اسرائیلی برای سفر به آن کشور حتی برای چنین مسابقات مهمی که از 26 تا 30 دسامبر (5 تا 9 دی) در ریاض برگزار می شود سر باز می زند.
به گفته این مقام فدراسیون جهانی شطرنج که از نام او نیز برمی آید اسرائیلی باشد، اگرچه برای این 7 شطرنج باز اسرائیلی روادید سفر ورزشی صادر نشد و به احتمال زیاد برای شطرنج باران قطری نیز صادر نشود، اما مسابقات طبق برنامه در ریاض برگزار خواهد شد.
مرکز ارتباطات بین المللی عربستان سعودی امروز با صدور بیانیه ای از شرکت بیش از 180 شطرنج باز از سراسر جهان در این مسابقات خبر داد اما از عدم شرکت این ورزشکاران اسرائیلی و حتی قطری سخنی به میان نیاورد.
لیور آزینبرگ، سخنگوی فدارسیون شطرنج رژیم صهیونیستی نیز از انجام تلاش ها برای این شطرنج بازان به ریاض خبر داد و در عین حال افزود: اگرچه این مسابقات ظاهرا در سطح جهانی است، اما چنانچه ریاض همچنان بر چنین تصمیمی استوار باشد نه تنها از ماهیت جهانی بودن این مسابقات کاسته خواهد شد بلکه تل آویو نیز از این پس برای ورزشکاران سعودی روادید سفر صادر نخواهد کرد.
خاورم 1378**3404**مترجم علی نصیری**انتشار: محسن اسماعیلی

[ منبع این مطلب سایت خبرگزاری ایرنا، ورزشی می باشد، برای مشاهده متن اصلی مطلب روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «خودداری عربستان از صدور روادید برای شطرنج بازان رژیم صهیونیستی» اینجا کلیک کنید. توضیحات:
مطلب فوق در سایت خبرگزاری ایرنا، ورزشی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.