رونمایی از دو کتاب با محوریت زیباشناسی

تهران - ایران - دو کتاب «سیر تحول سازمان فضایی شهر قزوین» و «زیبایی‌شناسی معماری قزوین» با حضور مولفان در نشستی تخصصی رونمایی شد.

به گزارش ایرنا، عصر امروز یکشنبه 27 آذرماه درسومین روز برنامه‌های هفته پژوهش پژوهشکده نظر از دو کتاب «سیر تحول سازمان فضایی شهر قزوین» و «زیبایی‌شناسی معماری قزوین» رونمایی شد.
در ابتدای این مراسم، سیدامیر منصوری رئیس پژوهشکده نظر درباره رونمایی دو کتاب که با پشتیبانی شهرداری قزوین تولید شده به دو موضوع قابل توجه اشاره کرد و گفت: اول بررسی تغییر تحولات معماری شهر قزوین با نگاه سیستمی و دوم تجربه روش تحقیق و تالیف گروهی است.
منصور فلامکی نیز به مقدمه ای که برای کتابی نوشته اشاره کرد و اظهارداشت: عشق نشر مایه اول برای تالیف است و در غیر این صورت راه به خطا می رود. در ادامه ایشان به معضل نویسنده در تالیف اشاره کرد که چگونه میان خواننده امروز و دو قرن بعد تعادل برقرار می شود؟ تکلیف کتاب در این زمان و آینده چیست؟ اگر به این معضل فکر نشود کتاب شاید برای امروز کمکی باشد اما دراینده به محققان کمکی نخواهند کرد. اغلب کتاب هایی که امروزه توسط دانشگاه های معتبر درحال تولید است چنین وضعیتی دارند، زیرا نظارتی بر صحت و دقت آنها وجود ندارد وی همچنین به اهمیت همراهی نویسنده و ناشر به عنوان مسئولین تهیه عنوان کرد.
فلامکی گفت: کتاب فراورده ایست در دنیای علم که با حرمت روزی بدنیا آمده و باید مسئولیت های خودش را به عمقی که خودش علاقمند است انجام دهد و و عمق موضوع را با حرمت گزاری به خواننده انتقال دهد.
وی افزود: در آخر او تالیف و تدوین کتاب را امری با احساس مسولیت زیاد بر اساس محتوی آن ارزیابی کرد. او قزوین را یکی از غنی ترین تجربه های شهرسازی کشور خواند که شناخت آن ضرورت بسیار دارد.
آرش رشوند رئیس سازمان بهسازی و نوسازی قزوین نیز به سیاست های شهرداری قزوین اشاره کرد که برخلاف رویه جاری شهرداری ها که اغلب به امور خدماتی می پردازند در دو دهه اخیر با ثبات مدیریتی و تدوین برنامه مشخص و رویکرد پژوهش محور سمت و سوی دیگری به وظایف شهرداری بخشیده او از مجموعه نوسازی و بهسازی شهری به عنوان نماینده شهرداری در زمینه تولید کتاب هایی مانند «سیر تحول سازمان فضایی شهر قزوین» و «زیبایی‌شناسی معماری قزوین» نام برد که در ادامه آنها آثار دیگری نیز عرضه خواهد شد.
شهره جوادی مولف کتاب «زیبایی شناسی شهر قزوین» در خصوص رویکرد پژوهش خود به طبقه بندی تزیینات مختلف بناهای منتخب قزوین پرداخت و روش تحقیق خود را که به سوی کمی کردن بررسی زیبایی شناسی جهت گیری کرده بود برای حاضران شرح داد.
وی به این نکته اشاره کرد که تزیینات معماری قزوین تا دوره صفوی از روحیه ی محلی برخوردار بود و پس از آن با الگوی ارائه شده از مرکز هدایت می شود از یافته هایی بود که در این پژوهش مستندات آن بدست آمد.
احسان دیزانی مولف همکار کتاب سازمان شهر قزوین توضیحاتی در باره روند تولید کتاب ارائه داد که پژوهشی گروهی بوده و ایده اولیه آن توسط ایشان به عنوان پایان نامه کارشناسی ارشد با راهنمای دکتر منصوری شکل گرفته و بعد ها شهر داری تصمیم به تالیف کتاب بر اساس پژوهش ایشان گرفته است.
منصوری نیز در پایان به تشریح دو نکته پرداخت که اول آن که در برخورد با نیازهای توسعه ای شهر چگونه باید رفتار کرد از جمله این سوال که با باغ های اطراف شهر قزوین چه باید کرد؟ او در جواب به این نکته اشاره کردند که به شهر باید نگاهی سیستمی داشت و باغ را جزئی از کل شهر دانست برای حل مسله باید نگاهی به سازمان کل کنیم تا نظام حاکم بر شهر شناخته شود و سپس تصمیمات در ادامه همان نظام اخذ شود.
وی با اشاره به اینکه نگرش کتاب سیر تحول سازمان فضایی شهر قزوین این است که شهر نظامی است که در طول تاریخ تجربه های مختلف را داشته و تا به امروز این نظام برای ماندگاری قوام و قانونی دارد خاطر نشان کرد چگونگی نظام را باید شناخت و در پرتو آن اجزای شهر را در جای خود نگه داشته، باید در باره شهر و فضا های جدید تصمیم گرفت.
منصوری نکته دومی که به آن اشاره کرد ضرورت طرح اندازی برای تولید علم به صورت گروهی و سیستمی است در حالی که در همه ی شئون زندگی اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی انسان در دنیای حاضر تحولات شگرفی صورت گرفته، اما در حوزه ی پژوهش های هنر، معماری و شهرسازی روش های جاری ادامه همان روش های سنتی و فرد محور گذشته است که پاب پاسخگویی به نیازهای فزاینده دنیای امروز را ندارد. برای این کار مولف پژوهش مسولیت دارد به تدوین روش های نوین پژوهش نسبت به توسعه و ترویج تحقیق با اتکا به فرایند های جمعی و بهره گیری از تکنولوژی های مدرن اقدام کنند.
در آخر نشست همکارانی که در تولید و تالیف کتاب همکاری کرده بودند معرفی و از آنان تقدیر شد.
فراهنگ**9246*1724* خبرنگار: علیرضا مرادی * انتشار: حسین فتح الهی

[ منبع این مطلب سایت خبرگزاری ایرنا، فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی مطلب روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «رونمایی از دو کتاب با محوریت زیباشناسی» اینجا کلیک کنید. توضیحات:
مطلب فوق در سایت خبرگزاری ایرنا، فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.