نهضتی که بی سوادی را هدف گرفت

سنندج - ایرنا - تشکیل نهضت سواد آموزی به دستور امام (ره) گامی مهم در جهت رفع بی سوادی در کشور بود و شور و شوق خاصی برای کسب علم و دانش در میان مردم بویژه قشر بی سواد جامعه ایجاد کرد.

به گزارش ایرنا، نهضت سواد آموزی ایران یک سازمان دولتی ایرانی است که در هفتم دی ماه سال 1358 به دستور امام خمینی(ره) و به منظور آموزش خواندن و نوشتن به بزرگسالان و نیز کودکانی که به مدرسه دسترسی ندارند(مناطق محروم) تشکیل شد.
با توجه به فضای انقلابی که در آن زمان در جامعه وجود داشت، تمامی نهادهای مردمی از قبیل مساجد، کمیته های انقلاب، بسیج مستضعفین و کانون های فرهنگی به صورت خودجوش و گسترده با همکاری آموزش و پرورش، اقدام به آموزش و تشکیل کلاس های سوادآموزی در تمامی فضاهایی که امکان تشکیل کلاس در آنها وجود داشت، کردند.
ای امر در استان کردستان در آن سالها با توجه به موقعیت مرزی، درگیری مستقیم با جنگ و ناامنی های موجود، اهمیت بیشتری پیدا می کرد و این شرایط، کار را برای فعالان و دلسوزان عرصه دانش سخت تر کرده بود اما با این وجود از جان خود مایه گذاشته و تمام تلاش خود را برای باسواد کردن مردم این خطه به کار می گرفتند.
آموزشیاران در دشوارترین شرایط در روستاهایی که از کمترین نعمات محروم بودند در کنار تدریس برای دانش آموزان، اقدام به تعلیم و آموزش بزرگسالان بی سواد از جمله سالخوردگان می کردند و در این راه از هیچ کوششی دریغ نمی کردند.
آنان با عشق و علاقه و البته با حقوق ناچیز، به درب منازل در سطح شهرها و روستا مراجعه می کردند و زنان و مردان بی سواد را برای شرکت در کلاس های سوادآموزی دعوت می کردند که البته گاهی اوقات با مخالفت برخی از این افراد و خانواده ها مواجه می شدند.
با این وجود آموزشیاران و معلمان نهضت سواد آموزی ناامید نشده و با سختکوشی و دلسوزی که به خرج می دادند، تعداد زیادی از دختران، زنان و مردان را به کلاس درس کشانده و با روش های جذاب تدریس، سواد خواندن و نوشتن را به آنان یاد می دادند.
کلاس های نهضت سوادآموزی در مدارس و محلات مختلف سنندج به ویژه حاشیه شهر برگزار می شد تا اقشار بی سواد به راحتی بتوانند در کلاس ها شرکت کنند کمااینکه در برخی محلات به درخواست اهالی، کلاس ها در منازل برگزار می شد که نشان از علاقه آنان به یادگیری خواندن و نوشتن داشت.
این روند در روستاهای کردستان نیز به ویژه در دهه های 60 و 70 وجود داشت و معلمان آموزش و پرورش در کنار تدریس و تعلیم دانش آموزان، ساعاتی از روز یا حتی شب را برای آموزش به افراد بی سواد اختصاص می دادند.
در روستاها به دلیل 2 شیفته بودن مدارس و کار روزانه روستاییان امکان تشکیل کلاس ها در ساعات روز وجود نداشت بنابراین علیرغم نبود برق و روشنایی مناسب، این کلاس ها شبانه و با حضور گرم افراد بی سواد اعم از بزرگسال و سالخورده برگزار می شد.
بانوان آموزشیاری نیز وجود داشته و دارند که در شرایط آب و هوایی سخت و حقوق نامناسب، با دل و جان و فقط با هدف کمک به رفع معضل بی سوادی راه روستاهای کردستان را در پیش گرفتند تا خواندن و نوشتن را به روستاییان بیاموزند.
نتیجه چنین خدمات و دلسوزی هایی باعث رشد قابل توجه با سوادی در میان مردم کردستان شد بطوریکه براساس نتایج سرشماری سال 95 نرخ باسوادی در این استان بیش از 81 درصد است که از این لحاظ دومین استان کشور هستیم و این نشان از جایگاه والای نهضت سوادآموزی و متولیان این امر دارد.
پرواضح است فرمان امام (ره) در تشکیل نهضت سوادآموزی تدبیری هوشمندانه و گامی ارزشمند در جهت مبارزه با بی سوادی و توسعه علم و دانش و بهره مندی اقشار و سنین مختلف مردم از آموزش بود چرا که ایشان به این نکته واقف بودند که توسعه و پیشرفت هر کشوری در سایه علم و آگاهی ملت آن کشور محقق می شود.
** کردستان با 81 درصد رشد دومین استان کشور از نظر نرخ باسوادی است
معاون سواد آموزی آموزش و پرورش کردستان گفت: براساس نتایج سرشماری سال 95، نرخ باسوادی در این استان بیش از 81 درصد است که از این نظر دومین استان کشور هستیم.
به گزارش ایرنا، رمضان یوسفی اظهار کرد: بر این اساس، تعداد باسوادان استان در رده سنی 10 تا 49 سال یک میلیون و 169 هزار و 552 نفر و تعداد بی سوادان در این رنج 265 هزار و 104 نفر است.
وی با بیان اینکه براین اساس 81.5 درصد افراد جامعه ما در رنج سنی 6 سال به بالا باسواد و 18.5 درصد نیز بی سواد هستند، افزود: نرخ بیسوادی مردان در استان 12.1 درصد و زنان نیز 25 درصد است.
معاون سوادآموزی آموزش و پرورش کردستان همچنین با بیان اینکه بیشترین نرخ بی سوادی ما در رنج سنی 6 سال به بالا مربوط به مناطق روستایی است، تاکید کرد: براساس آمار، هم اکنون 36.6 درصد زنان و 19.3 درصد مردان جامعه روستایی استان بی سواد هستند.
به گفته وی، بیشترین نرخ باسوادی در استان کردستان مربوط به سنندج با 84.9 درصد و کمترین نیز مربوط به سروآباد با 70.5 درصد است البته دو - سوم تعداد بی سوادان استان را زنان تشکیل می دهند.
یوسفی با بیان اینکه در سرشماری سال 95، کردستان در رشد خالص باسوادی دومین استان کشور بود، یادآور شد: در 2 سال گذشته و با تلاش های انجام شده، استان در زمینه انسداد مبادی بی سوادی در کشور رتبه اول را به خود اختصاص داد.
وی با اشاره به اینکه نرخ باسوادی استان در رنج سنی 6 تا 30 سال بالاتر از میانگین کشوری و در 30 تا 39 سال در میانگین کشوری قرار دارد، گفت: بیشترین آمار ما در زمینه بی سوادی مربوط به رنج سنی 39 سال به بالا است.
معاون سوادآموزی آموزش و پرورش کردستان با اشاره به تلاش هایی که در کشور برای ریشه کنی بی سوادی انجام می شود، اضافه کرد: در هیچ کجای دنیا همانند جمهوری اسلامی برای باسواد کردن افراد جامعه هزینه نمی شود و طرح های حمایتی و پاداش و تشویق در این زمینه وجود ندارد.
وی یادآور شد: در استان کردستان طرح ها و برنامه های مختلفی در زمینه ریشه کنی بی سوادی اجرا می شود که راه اندازی مراکز یادگیری محلی، اجرای طرح شورای سواد آموزی روستایی و توانمند سازی آموزش دهندگان از جمله این برنامه ها است.
یوسفی از اصحاب رسانه و مطبوعات استان خواست در زمینه تشویق و ترغیب افراد بی سواد جامعه به سمت یادگیری و سواد آموزی تلاش کرده و با اطلاع رسانی صحیح و مناسب متولیان امر را در موضوع ریشه کنی بی سوادی یاری کنند.
هفتم دی سالروز تشکیل نهضت سواد آموزی به فرمان امام خمینی (ره) بنیانگذار کبیر جمهوری اسلامی ایران در سال 1358 است به همین مناسبت از دوم تا هشتم دی به عنوان هفته نهضت سواد آموزی نامگذاری شده است.
خبرنگار ** وریا کرمی ** انتشار: مجید سلیمانی
7355/9102

[ منبع این مطلب سایت خبرگزاری ایرنا، فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی مطلب روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نهضتی که بی سوادی را هدف گرفت» اینجا کلیک کنید. توضیحات:
مطلب فوق در سایت خبرگزاری ایرنا، فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.