70 درصد باغات نابود شده است

 70 درصد باغات نابود شده است

در جریان طرح لغو مصوبه برج-باغ سخنگوی شورای شهر با بیان اینکه این مصوبه ذاتا تخلف پذیر بود، روی ضرروت لغو این مصوبه تاکید کرد و اعضای شورا در رابطه با شرایط نامناسب و نابودی باغات تذکر دادند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، علی اعطا، سخنگوی شورای شهر تهران در جریان بررسی و لغو مصوبه برج باغ‌ها در پنجاه و سومین جلسه شورای شهر این مصوبه را ذاتاً تخلف پذیر دانست و تصریح کرد: از آنجایی که در زیرزمین‌ها، فضای کافی برای تأمین پارکینگ‌ها و تأسیسات و ... فراهم نمی‌شد، درنتیجه با تسامح، سطح اشغال در طبقات زیر زمین را بیشتر می‌کردندو بعضاً دیده می‌شد 80 درصد یا حتی 100 باغ خاک‌برداری شده است. بعدا آنچه از باغ، باقی می‌ماند، تعدادی گل و گلدان و نهال، در خاک تازه‌ی کنار برج بود.از سوی دیگر، پارکینگ، دسترسی می‌خواهد. مسیر دسترسی به‌ناچار از میان باغ می‌گذشت و همین تأمین مسیر هم مستلزم قطع تعدادی از درختان بود.

اعطادر ادامه با بیان اینکه در  شورای چهارم، حافظی رئیس کمیسیون سلامت و محیط‌زیست، سالاری رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری، پیگیر اصلاح این مصوبه بودند، گفت:مجموع این تلاش‌ها به نتیجه ملموسی نرسید. برای اصلاح، دو کار باید توأمان انجام شود. اول؛ اصلاح و لغو مصوبه شورا. که در ماده 1 طرح پیشنهادی ما، مطرح شده است.دوم؛ ارایه یک پیشنهاد اصلاحی به عنوان جایگزین بند مربوطه در طرح جامع تهران است.

زهرا نژادبهرام، عضو هیئت رئیسه شورای شهر هم با بیان اینکه 70 درصد باغات نابود شده است، در دفاع از این مصوبه تصریح کرد: این مصوبه می‌خواهد از 30 درصد باقی مانده باغ ها حفاظت کند.

زهرا صدراعظم نوری با بیان اینکه از آبان‌ماه که کار ما در کمیسیون تبصره‌ی ذیل ماده‌ی 7 قانون حفظ و گسترش فضای سبز شروع کردیم، با پرونده‌های متعددی مواجه شدیم که از سنوات گذشته این پرونده‌ها مانده و به آنها رسیدگی نشده است، گفت: لازم به یادآوری و توضیح است که در طی این مدتی که در کمیسیون ماده ٧ کار کردیم تاکنون 6 رای صادر کردیم. البته آمار ما آمار بالایی است یعنی بالغ‌بر 200-300 پرونده را بررسی کردیم که در حال حاضر 100 پرونده مانده که فردا به آن‌ها رسیدگی می‌کنیم.

وی  ادامه داد:  امروز ما با شرایطی مواجه هستیم که در شهر تهران عملا باغی باقی نمانده است.دوستان باید این را مستحضر باشند که رویه‌ی گرفتن صدور پروانه یک رویه‌ی تعریف‌شده و زمان‌بر است و از امروز که ما اعلام می‌کنیم این مصوبه لغو است و او اقدام به گرفتن پروانه می‌کند.

صدراعظم‌نوری با اشاره به اینکه قرار بود در نتیجه جلسه مشترک دو کمیسیون شهرسازی و معماری و کمیسیون سلامت،محیط‌زیست و خدمات شهری شورای معاونت شهرسازی برای جایگزین کردن این ماده‌ی مصوبه بیاورند، افزود: تا به امروز معاونت شهرسازی و معماری این طرح را نیاوردند. یعنی اگر ما هر چقدر هم تحمل بکنیم اتفاقی نخواهد افتاد. بنابراین پیشنهاد ما مشخص است که این مصوبه باید تعلیق بشود به‌دنبال تعلیق این مصوبه در حقیقت شهرداری ملزم می‌شود که اقدام کند و شورای عالی شهرسازی و معماری هم در واقع با قول‌های مساعدی که دادند آنها هم پیشنهادات جایگزینی را تدارک ببینند.

رئیس کمیسیون محیط زیست شورای شهر ادامه داد: پیشنهاد ما این است که ‌ضمن تعلیق صدور هر نوع مجوز ساخت و ساز در باغات پراکنده‌ی شهر تهران به‌منظور ارائه پیشنهادات جایگزین ضوابط ملاک عمل کنونی، کمیته‌ای متشکل از نمایندگان معاونت شهرسازی، معاونت خدمات شهری، سازمان پارک‌ها، مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی و کمیسیون‌های ذی‌ربط شورای شهر نسبت به برگزاری جلسه و ارائه‌ی پیشنهاد دستورالعمل جایگزین تشکیل شود که مصوبه‌ی دیگری را ابلاغ کنند و آن ملاک عمل قرار بگیرد.

صدراعظم‌نوری با بیان اینکه نگاه به باغات شهر تهران و ضوابط پیشنهادی باید فارغ از هرگونه قرارگیری باغ در هر یک از پهنه‌های تفصیلی M، S و R باشد، افزود: علاوه‌ بر احصاء 5 هزار مترمربع باغات که در دستور تملک قرار دارد باید تملک باغات در مناطق مرکزی و کم‌برخوردار مثل مناطق 7، 9، 10 و 11 و 17 جزو اولویت‌های تملک و اختصاص فضای عمومی داشته باشد. در واقع احداث پارکینگ در طبقات زیر همکف و زیرزمین کاملا معلوم باشد و نهایت کمیته‌ای در معاونت شهرسازی و زیر نظر معاون شهرسازی علاوه‌بر ارائه‌ی سازوکار جانمایی مناسب بنا، ارائه‌ی مدل معماری و جزئیات سازه‌ای ملزم به ارائه‌ی گزارش ادواری را به شورای شهر درخصوص باغاتی که مجوز ساخت‌و‌ساز دریافت می‌کنند بدهد.

وی با اشاره به اینکه با لغو این مصوبه، نگرانی نخواهد بود و اتفاقی برای باغات نخواهد افتاد، گفت: نگرانی ما چیست؟ نگرانی ما این است که باغات نابود می‌شود؟ در طول این مدت یعنی از سال 82 تا به امروز هر مجوزی که صادر شده با هدف حفظ باغات بوده اما ما یک مورد باغ حفظ‌شده نداریم. تمام باغات شهر تهران نابود شده؛ بنابراین من خواهش می‌کنم همه‌ی دوستان با یک رای قاطع به لغو این مصوبه رای بدهند.

[ منبع این مطلب سایت خبرگزاری ایلنا، اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی مطلب روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «70 درصد باغات نابود شده است» اینجا کلیک کنید. توضیحات:
مطلب فوق در سایت خبرگزاری ایلنا، اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.